Blog Post
Šta se dešava kada mališani biraju garderobu i sami se spremaju za vrtić i školu?
Kako počinju vaša jutra? Da li mališani insistiraju da sami biraju garderobu ili rasprave oko toga šta će obući traju dugo i burno?
Nezgodan je to period i počinje otprilike sa tri godine, kod neke dece i ranije. Njima se dopadaju uglavnom neke odevne kombinacije koje mame ili tate ni u snu ne bi izabrali.
S druge strane, decu ne zanima da li je napolju hladno ili toplo, da li je jutro ili veče. Pravila izbora odeće za decu na osnovu temperature ili doba dana ne postoje. Kod njih sve zavisi od raspoloženja, a možda i od crtanog filma ili priče kojom su tog trenutka inspirisani.
Ako dete iznenada postane veoma jasno i glasno u biranju garderobe, to je dobar znak. Ono odrasta, formira stav i mišljenje, a oblačenje je odličan način da vam to stavi do znanja.
Ovde je vaša uloga velika. Ne mora svako jutro da se pretvori u borbu i obračun. Šta možete da učinite?
Dozvolite im da biraju
Dajte detetu mogućnost da izabere garderobu, ali ne tako što ćete otvoriti ormar i pustiti ga da pretura po stvarima. Pokažite mališanu da ima mogućnost da tog dana bira, na primer, da li će nositi žutu ili crvenu boju; majicu dugih ili kratkih rukava; farmerke ili trenerku.
Kada su devojčice u pitanju, izbor garderobe može biti komplikovaniji, jer u uzrastu od 3 ili 4 godine one uglavnom obožavaju šljašteće i lepršave haljine. Ali, i dalje ima mogućnosti da obe strane budu zadovoljne. Smislite priču o princezi koja zna da se ujutru i u toku dana nosi pamučna i udobna garderoba, a uveče se oblače svečane svetlucave haljine.
Izbor boje prepustite njoj i svi će biti zadovoljni.
Deca pamte priče koje su u vezi sa svakodnevnim situacijama i na taj način stvaraju vrednosti u životu.
Vežbajte oblačenje
Do treće godine većina dece nauči da samostalno obuče garderobu na navlačenje, na primer čarape, donji veš, eventualno neke majice. Komplikovanije stvari, koje imaju dugmad, rajsferšluse ili neobičan kroj često im predstavljaju problem, ali i izazov.
Mališani tokom odrastanja vole da savladavaju prepreke. To im uliva sigurnost i samopouzdanje.
Dakle, kad god imate vremena da detetu pružite priliku da se samo obuče, ne propustite je. Nije važno koliko dugo će trajati borba sa zakopčavanjem košulje ili sa nekom haljinom. Vi budite tu samo ako je pomoć u nekom trenutku neophodna, ostalo mališani mogu uraditi sami. Kasnije će svi biti ponosni.
Pretvorite oblačanje u igru
Tokom radne nedelje deca nemaju osećaj odgovornosti niti svest o tome da kasne u vrtić i da roditelji kasne na posao. Oblačenje može trajati dugo, a to stvara stres i nervozu.
Često ih umesto spremanja za vrtić okupira igra pa zaborave da je vreme za polazak.
Kad je već reč o igri, možete smisliti nešto korisno.
Na primer, možete podesiti tajmer da zvoni za deset minuta i reći da je pobednik onaj ko se obuče pre nego što se zvono oglasi.
Smislite i neku malu simboličnu nagradu, jer ova igra treba da postane jedna od omiljenih, zar ne?
Ideja plus: da spremanje bude uvek zanimljivo
Deca, kao i odrasli, vole fotografije. Da bi jutarnje navike svima bile zanimljive, možete napraviti mali kolaž za spremanje korak po korak.
Fotografišite svog mališana kada se probudi, kada se umiva, kada pere zube, češlja se, doručkuje, oblači… I od toga napravite kolaž fotografija koje će on svakog jutra pratiti i na taj način stvarati i usvajati svoje jutarnje navike i obaveze.
Sigurno će svima biti zanimljivo, a najbolje od svega je što ćete na ovaj način stvarati divne uspomene za porodične albume.